Obecně o závodech a mushingu

Trénink a výcvik – obecné zkušenosti

siberian_husky_nase_smecka

První závod pořádal Klub českého horského psa v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Tady začaly první oficiální závody plemene Sibiřský Husky. O rok později se už ale pořádaly závody dva a to pod patronátem Klubu českého horského psa a dále pak Klubu chovatelů severských plemen (dnes Klub severských psů). V dalších letech u nás postupně přibývalo závodů i závodníků a začaly vznikat různé kluby.

Samozřejmě se nemusí člověk zúčastňovat závodů, aby mohl provozovat mushing. My jsme se například nikdy závodů nezúčastňovali, protože nezbývalo dostatek času, ale neříkám, že se to nemůže změnit 🙂 Máme ale naběhány tisíce a tisíce kilometrů v našich lidských i sibiřských páckách všech pejsků co s námi kdy běhali.

Druhy závodů

V podstatě lze jednoduše všechny závody rozdělit na závody na suchu a na sněhu. Samozřejmě více kouzelné jsou bezpochyby ty na sněhu, ale s dnešními divokými klimatickými podmínkami je to taková sázka do loterie. Termínový kalendář závodů se vždy vypisuje na rok dopředu (závody se většinou vypisují od září, kdy teploty začínají klesat k přijatelným hodnotám) a lze je najít na specializovaných serverech o mushingu.

Závody bychom také mohli třeba rozdělit na individuální, tedy s jedním či dvěma psi a týmové s větším psím spřežením.

Závody psích spřežením rozdělujeme podle délky tratě na sprint (krátké), mid (střední) a long (dlouhé). Sprint se zpravidla jezdí na tratích dlouhých od 5 do 20 km, mid od 18 do 66 km a long v podstatě od 40 km výše.

krmím s láskou

Sprintové a midové závody jsou zpravidla vícekolové, to znamená, že se jezdí na více etap a časy získané za jednotlivá kola se potom sčítají (zpravidla ve dvou dnech, kterými jsou sobota a neděle). Longové tratě trvají zpravidla déle, než jsou dva víkendové dny a také se časy sčítají. Dále rozlišujeme různé třídy, které se liší podle počtu zapřažených psů a délky tratě. Třída C – závody 2 – 4 psů, třída B – závody 4 – 6 psů, třída A – závody 6 – 8 psů a otevřená kategorie – závody 8 a více psů. Dále se dělí třídy podle plemen, pro Sibiřského Husky je to třída s označením 1, to znamená, že B1 je spřežení 4 – 6 Haskounů.

Speciální individuální disciplíny mohou být Pulka – lyžař na běžkách a spřežení maximálně tří psů, které táhne pulka sáně s povinnou zátěží, při závodech na suchu musher běží. Skijőring – lyžař na běžkách a spřežení maximálně tří psů, při závodech na suchu musher opět za spřežením jede na kole – označení Bikejőring nebo jede na terénní koloběžce – Scootering. Z dalších disciplín jednotlivců to může být Dogtrekking, což je vytrvalostní chůze se psem na několik desítek kilometrů nebo Canicross, což je běh se psem. Speciální kategorií může být Pulling, kdy se soutěží o to, kdo ze psů utáhne největší náklad (váha a násobek váhy) na vzdálenost 10 m za dobu 1,5 minuty. Soutěž je rozdělena podle plemen a pohlaví. U ostatních soutěží pohlaví psa nehraje roli, ale důležité pak často u individuálních disciplín je pohlaví jejich páníčka.