SHUSKY.cz

Něco o MNĚ

Pro mě osobně je sport psích spřežení největší a nejdůležitější koníček a zabírá nám naprostou většinu našeho volného času. Tomuto sportu se věnuji již 26 let a myslím, že mě bude bavit ještě pěknou řádku let. To jsem já spolu s Amy a Kasey na PustevnáchS našimi Haskounky jezdíme rekreačně hlavně pro zábavu, ale občas také MIDové a LONGové závody u nás i v zahraničí. Nejčastěji pak s velkým spřežením na jaře a na podzim jezdíme na káře, v zimě pak na saních, ale někdy se s jedním či dvěma pejsky jen tak projdu po lese či projedu na kolobce. Tento sport mi také pomáhá odreagovat se a zapomenout na všechny ty každodenní starosti spojené s prací a podnikáním a naši Haskouni a cíle spojené s nimi jsou jedním z motorů, které mě v životě popohání :-) Naši chlupatí kamarádi a mushing jsou tak pro nás láska na celý život :-)

Když jsme se seznámili s mojí ženou Ivuškou, tak se i pro ni okamžitě stala moje smečka haskounů skvělými kamarádkami a úplně si je zamilovala. Někdy říkám, že je má raději jak mě, ale to se jen tak popichujeme, protože jsem za to moc rád, neboť trvalo moooc dlouho než jsme se potkali, resp. než nás seznámili naši haskounci. S Terry a Kasey na závodechProto opravdu těžko odhadnout, kde se zastaví počet našich holek a jestli bude jezdit s velkým spřežením jako já. Zatím mi pomáhá s péčí o pejsčí rodinu doma i na závodech, protože bez ní by to dnes opravdu nešlo, ta naše rodina je už totiž dost veliká.

Jmenuji se Martin SVOBODA a se svojí lidskou a sibiřskou rodinou bydlíme nedaleko Prostějova. Jinak podnikám hlavně jako rodinný finanční poradce. Je to činnost, kterou mám moc rád, protože rád pracuji s lidmi a rodinné finanční poradenství beru vždy zodpovědně, a jako svou životní příležitost něco zajímavého dokázat. V oblasti rodinného finančního poradenství si kladu za cíl pomoci lidem získat vzdělání v oblasti rodinných financí a snažím se, aby výsledkem mé práce byl vždy spokojený klient, spokojený finanční poradce a dlouhodobý a korektní vztah založený na důvěře klienta a mě jako finančního poradce. Díky tomu, že si určuji pracovní dobu sám, tak mi to umožňuje věnovat se holkám opravdu každý den a je to činnost, která dokáže také vydělat nějaké ty slušné penízky, abychom mohli dále rozšiřovat smečku a užívat si ten pravý sport psích spřežení. Pokud vás ale zajímají podrobnosti o našem rodinném podnikání a o nás, je tu projekt RFPplus.cz, zabývající se rodinným a firemním finančním poradenstvím, PROMYŠLENÁ INVESTICE.cz, zabývající se investicemi do finančních, majetkových a věcných aktiv, PROMYŠLENÉ FINANCE.cz, které investice doplňují o životní a majetkové pojištění, úvěry a hypotéky a další produkty rodinných financí a také FDU.cz, zabývající se daněmi a účetnictvím.

SOUČASNOST

V současné době máme třináct feneček. S dalšími přírůstky ještě počítáme, protože jednak potřebujeme, aby to holčičí spřežení utáhlo na pohodu stokilového chlapa, ale také pomalu začnou nové holky vyměňovat ty, které půjdou do psího důchodu nebo konečně Ivanka začne jezdit sama s malým spřežením ;-)

Za těch více než dvě desítky let jsme vychovali spoustu Haskounů, měli pár vrhů štěňat a myslím, že si s námi všichni užili krásné roky a nikdy na ně a na život s nimi nezapomeneme. Nejstarší fenečky, které dnes běhají ve spřežení nejsou vlastního chovu, jsou ze spřátelených chovatelských stanic z Česka i zahraničí. V současné době rozšiřujeme smečku o vlastní pejsky, protože tuto haskouní záležitost myslíme opravdu vážně. Máme vlastní chovatelskou stanici Snow Huskies a počítáme v brzké době s dalšími vrhy štěňátek. Chovatelským cílem je pak smečka běhacích čtrnácti holek a pořádné projížďky na saních a na káře se vším všudy pro mě a moji rodinu s velkým a malým spřežením :-)

Jsme členy Siberian Husky Klubu ČR a Klubu Severských Psů. Občas chodíme na výstavy, jen tak pro zábavu a pro splnění chovnosti našich holek, ale hlavní pro nás je a bude běhání ve spřežení. To nás nejvíce naplňuje a dělá nám všem největší radost. K tomu také štěňátka, ale to je na druhou stranu taková druhá práce a spousta starostí a péče jako o děti.

NAŠE HOLČIČÍ SMEČKA

FROZEN Snow Huskies

Frozen se narodila v naší chovatelské stanici v srpnu 2020 jako naše šestá čistokrevná štěňátka. Je pořád takový malý divoch, který pořád dělá blbinky se svojí kamarádkou Elsou a hledá si místo ve smečce. Domácky jí říkáme Rozárka a prozatím je to náš takový plyšáček na mazlení, protože do smečky na tahání se zařadí až na podzim 2022. Před tím s ní možná zkusíme pár výstav, protože je moc hezká a má hezký pohyb po mamince a babičce. Teď s ní chodíme jen na procházky do lesa a učíme jí psí věci.

ELSA Snow Huskies

ELSA se narodila v naší chovatelské stanici v dubnu 2020 jako naše pátá čistokrevná štěňátka. I když je pořád takový mladý divoch, tak už teď si hledá místo v celé smečce. Doma jí říkáme Elsička nebo Lojzička. Prozatím dělá pořád blbinky se svojí kamarádkou Rozárkou a jaký to bude běžec, to uvidíme na podzim 2021, kdy se zařadí do spřežení a nejspíš jí bude parťačkou a učitelkou nejstarší Amálka. Teď se musí spokojit s procházkami v lese a učení se základních psích povelů.

DANNIE Snow Huskies

DANNIE se narodila v naší chovatelské stanici v prosinci 2018 jako naše čtvrtá čistokrevná štěňátka. I když je jedna z nejmladších holek, tak už teď je jasné, že to bude budoucí šéfová smečky a převezme tuto pozici od naší Kasey. Je velice dominantní a energická, ale vždy poslechne na slovo a neskutečně miluje všechny lidi a pořád je olizuje a dává jim pusinky. Doma jí říkáme Danča, Danuška nebo Daneček a když zlobí, tak Daniela. Prozatím dělá pořád blbinky s Elsou a Frozen. Běhá ve spřežení v druhé řadě odzadu spolu s Kájou a do běhání dává naprosto všechno. Je to nejlepší tahoun a běhání je pro ni vším. Ještě se musherské věci učí, ale je prostě spolehlivá a kdyby ostatní holky byly v tahu jako ona, byla by to paráda.

CATTIE Snow Huskies

CATTIE se narodila v naší chovatelské stanici v červenci 2017 jako naše třetí čistokrevná štěňátka. Je pohodová, nemá ráda konflikty, je to dobrý tahoun, který udává dobré tempo na začátku spřežení v druhé lajně s Alenkou. Cattie má hnědou barvu a je naprosto odlišná od našich ostatních haskounek. Vždy byla hodně živá a zvědavá, po porodu už se jako ostatní holky uklidnila. Doma jí říkáme Kačka, Kačenka nebo Kačík a když zlobí, tak Kateřina.

Kačenka je maminkou čtyř rošťáků z vrhu F a Frozen zůstala u nás jako posila tahacího týmu.

CARMEN Snow Huskies

CARMEN se narodila v naší chovatelské stanici v červenci 2017 jako naše třetí čistokrevná štěňátka. Je to pořád takový mladý divoch a s malými štěňátky dělá samé blbiny a pořád je popichuje. Carmen nese více vzhledu od maminky Terezky a je spíše opatrná, ráda se mazlí a drží se zpátky. Na druhou stranu je to nejmenší drobek v naší smečce a proto také nikdy nebude mít vlastní štěňátka. Moje žena Ivanka si ji zamilovala tak, že u nás nakonec zůstala, i když jsem vlastně nechtěl a stala se jejím miláčkem a nakonec jí dostala jako můj svatební dar ;-) Doma jí říkáme Kája, Karlička nebo Karolínka a když zlobí tak Karel. Kája běhá v druhé lajně od saní spolu s Danuškou, protože je to neposeda a má tendence si vyměňovat názory s jinými pejsky, které potkáme, takto je blíže u mě a mám ji více pod kontrolou. Kája má také jeden res. CAC z klubové výstavy.

BARRY Snow Huskies

BARRY se narodila v naší chovatelské stanici v červnu 2016 jako naše druhá vlastní čistokrevná štěňátka. Barry je celá maminka, silná s chutí do běhání a takový zodpovědný pracant, který neřeší věci okolo sebe. Doma jí říkáme Barunka, Baruška, Beruška nebo Berulinka a když zlobí, tak Bára. Je to takový mazel, který se rád tulí a komunikuje tímto způsobem se svými páníčky. Běhá uprostřed spřežení se svojí maminkou Kasey.

Barča je maminkou sedmi štěňátek z vrhu E a Elsa zůstala u nás jako posila pracovního týmu.

BELLA Snow Huskies

BELLA se narodila v naší chovatelské stanici v červnu 2016 jako naše druhá vlastní čistokrevná štěňátka. Bella je naprosto odlišná od své sestřičky a je to takový andělíček čertíček se spoustou energie, ale také takový tuleň. Říkáme jí doma Bělka, Bely, Belinka nebo Meďulka, protože se narodila s kraťoučkým ocáskem a je čistě bílá, tak vypadá jako lední medvídek. Jinak je neskutečně chytrá. Říkám, že to co jí kluci nahoře sebrali na ocásku, tak ji přidali na chytrosti. Nikdy nebude silná v tahu, proto běhá s Ashley vepředu a momentálně je lídrem spřežení, protože perfektně zatáčí a používá potřebné musherské povely. Pokud je tedy její maminka Kasey šéfová smečky, tak Bělka je malá šéfová a vede spřežení.

ALASKA Snow Huskies

ALASKA se narodila v naší chovatelské stanici v červenci 2014 jako první vlastní čistokrevná štěňátka. Alaska je takový tuleň po mamince, ale ve spřežení také výborně běhá a běhají s Cattie v přední části spřežení. Doma jí říkáme Alča, Ali, Alenka nebo Alísek.

S Alaskou jsme v mládí chodili také na výstavy, získala titul CAJC a res.CAC. Díky tomu, že je čistě bílá, tak je hodně zajímavá a vzbuzuje u ostatních obdiv jako ten bílý pejsek z televize. Dnes je pro nás ale prioritou tahání ve spřežení.

S Alaskou jsme se snažili také o štěňátka a nějak se to nepovedlo, ale zkusíme to ještě jednou, jinak už přírodu pokoušet nebudeme.

ASHLEY Snow Huskies

ASHLEY se narodila v naší chovatelské stanici v červenci 2014 jako první vlastní čistokrevná štěňátka. Ashley je jedna z nejvíc energických holek a běhá s Bellou vepředu na lídrovské pozici a dodává spřežení potřebnou dynamiku. Doma jí říkáme Eliška, Elie či Ešlík, někdy taky lízátko, protože miluje lidi a pusinkuje a olizuje všechny známé i návštěvy bez ohledu na to, jestli chtějí nebo ne. Je to takový tuleň, který je rád s lidmi a když se jí věnuje pozornost.

Eliška je maminkou dvou rošťáků z vrhu "D" a její jediná holka Dannie zůstala doma jako posila do našeho tahacího týmu.

TERRY a TESSIE Jednička

TERRY a TESSIE se narodily se v březnu 2013 v Ratboři (Kolín) v chovatelské stanici Jednička, kterou již dlouhou řadu let vlastní Michaela Semeráková (také rozhodčí pro posuzování severských psů). Výběr byl náhodný podle jména, protože na mé narozeniny má svátek Terezka, ale jednoduše napsáno, jsme si padli při první návštěvě do oka :-)

Terry je také výstavně úspěšná, získala 6x CAC, 1x CACIB, 3x res.CAC, 1x res. CACIB, 2x BOB, 1x BOS a titul Českého Šampióna a je to zatím jediná holka, kterou výstavy vždy bavily.

Doma jí říkáme Terynka, Terezka, Terka, Terýsek a když zlobí, tak Tereza nebo Terezie, protože je to stále energická divoška, která si ráda s ostatními holkami hraje, ale to se časem samozřejmě změní. Je to taky mluvící Haskoun a takový mazlík, ráda se tulí a pusinkuje ostatní pejsky a také lidi. Ve spřežení běhá úplně vzadu se svojí sestrou Tesinkou, tam jí to nejlíp vyhovuje, protože asi nemá ráda zodpovědnost, protože jako lídra ji to prostě přestalo bavit.

Terinka je maminkou osmi štěňat z vrhu "C" a její Cattie s Carmen zůstaly u nás doma jako posila do našeho haskouního týmu. Je také babičkou, protože její Cattie již má také svá vlastní štěňátka.

Tessie neboli Tesáček, Tesinka či Tesulka k nám jezdila vždy na podzimní a zimní prázdniny jako posila tahacího týmu a je to takový tuleň, který ale ze všech pejsků odvede vždy nejlepší výkon v první lajně od saní společně s Terezkou. Dnes už to tak vypadá, že u nás zůstane do konce života a nám to tak prostě vyhovuje, protože je to už nedílná součást naší sibiřské rodiny, Míšo díky <3

INDIANA KASEY of Northern Wilderness

KASEY se narodila se v květnu 2012 v Rakousku v chovatelské stanici Northern Wilderness, kterou vlastní Peter a Elisabeth Heis. Jsou pro mě skutečným vzorem v chovatelství a mushingu, protože mají doma skoro třicetihlavou smečku Haskounů a rád jsem za nimi jezdil pro rady než se mi odstěhovali i s celou smečkou za sněhem do Švédska. Kasey byla jediná fenečka, takže výběr byl jasný :-) Než k nám Kasey přišla, navštěvoval jsem ji každý týden, aby si na mě zvykla a abychom od raného věku byli parťáci a Kasey dává svoji oddanost ráda najevo. Kasey je hodně chytrá, energická a byla vždy výborný a poslušný tahoun, který měl sílu a také chuť vydat ze sebe maximum a ráda dávala do běhání prostě všechno. Dnes už patří spíše k pomalejším tahounům, protože se blíží do důchodového věku, ale i přesto je to šéfová celé smečky. Kasey je maminkou pěti štěňat z vrhu "B" a Barry s Bellou zůstaly u nás doma jako posila do našeho sibiřského týmu. A je také babičkou, protože Barry již má svá vlastní štěňátka.

Doma jí říkáme Kesy, Kasy, Kesík, Kasinka, Keksík či Zdenička nebo když zlobí, tak Kejsa. Už se moc neprosazuje a blbinky nechává těm mladším, ale svoji pozici si pevně hlídá. Je to také takový tuleň, který se rád mazlí a dává svoji lásku k lidem vždy upřímně najevo. Kasey rozhodně nechybí chuť k jídlu, protože zbodne opravdu všechno a po všech uklízí drobečky po večeři. Opravdu miluje všechny lidi kolem sebe a i všechny pejsky. Jediná její negativní věc je asi to, že je dost žárlivá a musí se jí věnovat pozornost jako hlavní, jinak si řekne sama a ostatní holky odstrkuje a chce být prostě na prvním místě. Kasinka běhá ve spřežení uprostřed se svojí Barry.

AMY Siberian Paws

AMY se narodila v říjnu 2010 v Rybnici (Plzeň). Sice byla vybrána na dálku, ale byl to pejsek, který při příjezdu k chovatelce Kateřině si mě sám vybral, protože mi rovnou skočila do náruče a byli jsme okamžitě parťáci. Je to dnes už věkově babička, ale stále s námi běhá ve spřežení a běhá také závody a v packách už má desetitísíce kilometrů. Je to nádherný pes, se kterým jsme i na výstavách dosáhli pár zajímavých úspěchů - 2x CAC a 4x res.CAC. Prioritou pro nás ale pořád je a bude mushing a běhání ve spřežení.

Doma jí říkáme Amálka, Emička, Emča, Emuška, Emy, Emilka nebo Semíšek. Říkám o Amy, že to není Husky, ale Tuleň a Mazlík, protože se opravdu ráda mazlí :-) Má ráda všechny lidi a dává to prostě vždy najevo. Je maminkou šesti štěňat z vrhu "A" a Alaska s Ashley zůstaly u nás doma jako posila do týmu. Je také babičkou, protože Ashley už má své vlastní děti. Dnes už je to taková dámička, která se ráda předvádí a ukazuje. Ve spřežení běhá sama uprostřed spřežení a čeká na parťačku Frozen, kterou bude učit věci kolem saňového psa.

MINULOST

Alf

Úplně první a nejstarší člen naší smečky se jmenoval Alf a kvůli tomuto nádhernému hnědookému Haskounovi to všechno téměř před dvaceti lety začalo :-) Narodil se v září 1994 a odcházel jako zasloužilý Haskouní dědeček po šestnácti letech. Běhání ho vždycky bavilo a například s Nikym se snažil pořád závodit i v pokročilém věku. AlfByl to šéf smečky, také leader spřežení, protože šéfování mu prostě šlo. Při běhu utíkal ze všech pejsků nejvíce pravidelně, nebyl to nějaký tahoun, ale správný chytrý lídr spřežení. Jenom otočení spřežení neměl rád, protože naši pejsci vždycky nejraději běželi stále dál a neradi se vraceli. Dokázal si vyjednat vždy respekt, a to i přesto, že to byl takový dobrák od kosti. Byl to vždy největší mazel a když k němu někdo přišel, prosil (dával to najevo podanou packou), aby si ho někdo všimnul. Alfík byl výjimka potvrzující pravidlo v tom, že Husky neštěká, protože ten vždy na babičku štěkal a ostatní pejsci se to od něj samozřejmě naučili - nejdříve Sindy a pak i obě štěňátka.

Domácky jsme mu říkali: Čumík, Čumílek nebo Čum, protože pořád všechno pozoroval a musel mít nad vším jako správný šéf naprostý přehled. A z ostatních přezdívek třeba Balfík nebo Pan pes, protože moc dobře věděl, že mu to sluší :-) Někdy ohrnoval nos nad žrádlem anebo nechal v misce jednu nebo dvě granule. Nevím, proč to dělal, asi ty granule počítal a ty zbývající by na něj byly už moc. Alfík byl takový "pyšoň" - vždy když věděl, že se na něj někdo dívá, tak zvedl hlavu a byl opravdu pyšný. Pokud měl takovou chvilku, tak ho nesměl nikdo rušit (a to bývalo alespoň jedenkrát denně). Opravdu nesnášel slepice, králíky a kočičky :-( Alfík je tatínkem dvou vrhů štěňat a Nik a Aska jsou jeho potomci.

Sindy

Jako druhého pejska z původní smečky bych rád představil Sindy. Narodila se v prosinci 1995 a pořídili jsme si ji jako pozdní vánoční dárek. Největší dárek to však byl pro Alfíka. S Alfíčkem tvořili perfektní pár a s těmito pejsky jsme poprvé okusili, jaké to je mít psí spřežení a vychutnat si jízdu na saních :-) tehdy to ještě byly po domácku vyrobené. Sindy S Alfíčkem běhali jak jinak než spolu a to po celou dlouhou dobu. Sindy byla ale poměrně drobná, takže se musela více snažit, aby Alfíčkovi stačila, ale běhalo jí to taky dobře a byla hodně šikovná. A protože to mezi nimi byla velká láska, tak měli spolu i štěňátka. Tahle holka měla modré oči, ale jedno měla ze čtvrtiny hnědé a tímhle si u neználků Haskounů vždy vzbuzovala obdiv a spoustu otázek. Askynka zdědila tohle po ní, ale tam už to bylo rozdělené spravedlivě půl na půl - jedno modré a jedno hnědé očičko. Sindy porodila a vychovala šest štěňat a vždycky se o zbývající členy starala jako máma. S Alfíkem vychovali Nika a Asku a ostatní štěňátka šly do světa. Po domácku jsme jí říkali Sindulenka, Cinda nebo třeba Liška, Lištička či Kulička.

Pak ale nastaly zdravotní problémy a na podzim 2003 byla na operaci s rakovinou mléčných žláz a na jaře následujícího roku se jí to opět vrátilo a už jí nebylo pomoci. Její odchod byl hodně smutný, určitě si takhle nezasloužila z tohohle světa odejít, ale život musel jít dál. Touto cestou bych jí chtěl poděkovat za všechny krásné chvilky, které jsme s ní mohli strávit a že jich byla určitě veliká spousta :-) a také za dva super psy, kterými byli Askynka a Niček, každý úplně jiný, i když to byl bráška a sestřička.

Nik

Jako dalšího bych rád představil Nika. Je to syn Alfíka a Sindy a bráška Asky. Narodil se v dubnu 1998. Byl to největší tahoun a běžec, kterého jsme kdy měli ve smečce. Udržet ho před startem dalo hodně velkou práci a bylo často potřeba více rukou, aby vše proběhlo v pohodě. Nik Radost, kterou měl před startem, projevoval hlasitým štěkáním. Vždycky jsem mu říkal, že je to hlupák, že odedře všechnu práci za ostatní hafany. Byl to největší Haskoun, kterého jsme kdy měli a byl to prostě kus chlapa se spoustou energie a chutí do běhání. Byl to takový ten zodpovědný zadák, který vždy táhnul to, co jsme mu naložili :-) Neměl rád vodu a s tím spojené koupání a šíleně nesnášel česání a injekce od veterináře. V tomto to byl veliký strašpytel a vždycky při těchto činnostech vyváděl.

Říkali jsme mu Niček, Nikoušek, Nikula, Kyky nebo Kolíček. Tu poslední dostal ještě jako malé štěně, protože rád hryzal dřevěné klacíky. Jinak to byl obrovský dobrák a s každým se hned kamarádil. Bezproblémově sežral všechno krmení, nikdy neměl žádné námitky a případně dojídal po ostatních, tím také umyl všechny jejich misky. S Askynkou vždycky běhali spolu - ať to bylo na kole nebo ve spřežení na saních jako zadáci. A těch bouraček, co jsem s nimi zažil :-) Z tohohle světa odešel po výživových a alergických problémech na podzim 2007.

Aska

Dalším členem původní smečky byla Aska. Narodila se stejně jako Nik, ale asi o dvě hodiny ho předběhla. Aska byla největší štěně do té doby než ji Niček nepředjedl :-) byla původně určena na prodej spolu s ostatními štěňaty, ale nebyl o ni zájem a tak nám doma zůstala. S postupem času nám to ale vůbec nevadilo, protože to byla šikovná holka a byla zase úplně jiná než její bráška Nik. Byla klidná, Askanechtěla být středem pozornosti, ale na druhou stranu se jí nechtělo většinou ani moc běhat, tak jako ostatním. Tak jak stárla, tak se to ale jaksi změnilo, takže to bylo asi naběhanými kilometry a nebo prostě usoudila, že jí nic jiného nezbyde. Někdy byla trochu bojácná, zalezla si prostě do boudy a byla tam schovaná. Jindy si zase pořád hrála a chtěla být všem na očích. Měla přezdívku Vlastík, už ani nevím proč jsme jí tak začali říkat :-) Říkali jsme jí taky Askynka, Askulinka, Astík nebo Askyk.

Když jsme si dovezli Floridku, tak se z ní stala úplně suprová máma, to jsme od ní ani nečekali, ale příroda je přeci mocná čarodějka a v těch psiskách je vše uloženo. Starala se o ní, hrála si s ní a nechala se i okousávat jako by byla její opravdovou mámou. To hraní holkám vydrželo opravdu dlouho. Někdy je to prostě popadlo a hrály si jako malá štěňata. Askynčin zlozvyk bylo však hrabání, takže jakmile byl večer a my šli spát, tak spolu s Floridkou nastalo jejich období. Ráno se potom vzbudíte a hlína je úplně všude. Spoustu kilometrů tak ještě naběhala poté s Floridkou, protože Alfík už kvůli svému věku opravdu běhat nemohl. Všechno jí tak naučila a vychovala z ní novou šéfovou naší smečky, odešla za ostatními pejsky v létě 2011.

FLORIDA Kráska Vysočiny

Doplněním naší původní smečky byla FLORIDA Kráska Vysočiny. Narodila se v květnu 2004 v Rosičce (Vysočina). Floridka byla velice rozumná a chytrá a nakonec už to byla taková haskouní babička. Florida Kráska VysočinyVždy byla neskutečně energická.

Říkali jsme jí Flo, Florinka, Floriánek, Florka, Florčik, Florky. Floridka byla jedním z mluvících haskounů :-) musela mít totiž ke všemu poslední slovo a všechno zkritizovala - a protože jakoby povídala, tak proto jsme jí také říkali Brbla, Brbluška nebo Bubík. Běžec to byl celý život dobrý a vytrvalý protože celou cestu utíkala pořád cvalem a málokdy zpomalila, měla pořád stabilní tempo. Byla opravdu chytrá, výborně ovládala všechny povely, včetně otočení celého spřežení a malého odbočení vpravo či vlevo. S Florinkou jsem se naučil bruslit na běžkách a vždy byla ke mně dost trpělivá, když mi to nešlo. Najezdili jsme spoustu kilometrů hlavně u nás doma, ale i na horách, protože vzhledem k tomu jak krásně rovnoměrně běhala, tak byla ideálním parťákem na Skijőring. Byla vůdčím psem, ale po příchodu Amy jí tuto pozici ráda přenechala, ve spřežení už neběhala a běhali jsme spolu jen samostatně na kolobce. Floridka byla jeden z mála Haskounů, který měl rád kočky, jejím kamarádem se totiž již od štěňátka stal kamarád Filípek, což je náš rezavý kocourek, který vyrůstal s ní a byli celý život kamarádi. Floridka odešla za ostatními pejsky v listopadu 2015.

Poznámky

Se všemi pejsky jsme zažili spoustu krásného, naběhali kolem Prostějova a na horách stovky, tisíce a možná i desetitisíce kilometrů. Mimo občasné rvačky, které kluci či holky měli a nějaké zdravotní problémy, které už k více pejskům a sportu psích spřežení bohužel patří, to byly nádherné roky, na které budu vždycky vzpomínat. Jsou to totiž mí miláčci a láska na celý život. Určitě na nikoho z vás, Zlatíčka moje, nikdy nezapomeneme! Mějte se v tom psím nebi krásně :-)

©Martin SVOBODA 2012-2021
Poslední aktualizace: 4.1.2021